Jak dbać o klasę jako grupę? Inspiracje na ten rok szkolny

Jesteśmy w kluczowym dla budowania relacji momencie roku szkolnego.  To, w jaki sposób będziemy towarzyszyli teraz uczniom, zdeterminuje ich poczucie bezpieczeństwa w klasie i szkole oraz wpłynie na uczenie się. Wpłynie to także na to, jak w klasie będziemy czuli się my, jako nauczycielki i nauczyciele.

Spotkajmy się 7 września o 19:00, aby porozmawiać o tym, jak umiejętnie zarządzać klasą (w tym procesem grupowym), by poczuć się pewnie i zadbać o emocje wszystkich uczniów i uczennic.

Podczas pierwszego po wakacjach webinarium z cyklu „Odporna szkoła” przyjrzymy się :

  • codziennym rytuałom, które pomagają budować zespół klasowy,
  • sposobom na pozostanie uważnym na każdego ucznia i każdą uczennicę,
  • temu, jak ustalać klasowe reguły, by wszyscy ich przestrzegali, ale nikt nie poczuł się zraniony,
  • włączaniu rodziców w życie klasy.

Swoim doświadczeniem podzielą się:

 Izabela Jaskółka-Turek – nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Trenerka w programie „Szkoła ucząca się”, mentorka w kursach NAI i „Wychowanie to podstawa”, asystentka szkół w programach: Całościowych Rozwój Szkoły 1 i 2, Klub SUS. Pasjonatka oceniania kształtującego.

Adrian Sielicki – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej w Legnicy. Współtwórca grupy Młodzież Tworzy Musical, z którą zrealizował w latach 2013-2018 kilka autorskich projektów w Legnicy. Uczestnik kursu „Wychowanie to podstawa” w Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Anna Kawalska – psycholożka międzykulturowa, trenerka umiejętności psychologicznych oraz kompetencji międzykulturowych, arterapeutka, psychotraumatolożka. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i instytucjami edukacyjnymi. Prowadzi zajęcia grupowe o charakterze wsparciowym, integracyjnym, psychoedukacyjnym. Tworzy i realizuje szkolenia oraz materiały edukacyjne dla kadry pedagogicznej, dotyczące m.in. pracy z grupą wielokulturową, komunikacji międzykulturowej czy pracy z osobami z doświadczeniem migracyjnym.

Spotkanie poprowadzi  Katarzyna Pijanowska – eksperta w Centrum Edukacji Obywatelskiej, która koordynuje cykl „Odporna szkoła”.

Partnerem wydarzenia jest Norwegian Refugee Council.

Program „Szkoła ucząca się”, zainicjowany w 2000 roku, jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.